پیش بینی بازگشت به مصرف الکل و مواد مخدر با استفاده از QEEG

پیش بینی بازگشت به مصرف الکل و مواد مخدر با استفاده از QEEG

لازمه یک طرح درمانی خوب برای اعتیاد، وجود یک آزمون مخصوص و حساس که بتواند افراد دارای ریسک بالای عود به اعتیاد را تشخیص بدهد ضروری است.این پژوهش از مقادیر نسبی QEEG به عنوان یک روش سری، ارزان و غیر تهاجمی برای اندازه گیری پتانسیل بازگشت به اعتیاد استفاده می کند. شرکت کنندگان در این پژوهش، ۱۰۷ نفر افراد معتاد بودند که قبلا در یک برنامه محلی ترک اعتیاد شرکت داشتند. افراد انتخاب شده از بیماریهای پزشکی و نورولوژیکی دیگر بودند. داده ها شامل داده های مصاحبه ساختار یافته بالینی و پنج دقیقه ثبتQEEG در حالت استراحت و چشم بسته است. پس از ثبت اول، بیماران به مدت ۶ ماه توسط دستیار پژوهشگر در حالت بازبینی مرتبل در ترک نگه داشته شدند.

تحلیل ANCOVA هایی از چگالی طیف توان EEG در تواترهای قبلا تعریف شده باندها نشان داد که یک افزایش مقدار در فرکانس بالا (hz8/39-5/19) فعالیت B در میان ۴۸ مریض که اخیرا دوباره به مواد بازگشته بودند در مقایسه با ۵۹ مریضی که پاک مانده بودند و نیز در مقایسه با ۲۲ فرد سالم در آزمایش رخ داده است. نکته مهم این است که در رگرسیون لوجستیک متعاقب، پارامتر توان ( FAST B POWER) یافته شد که به عنوان تنها پیش بینی کننده از لحاظ شدت بیماری، سطح افسردگی و اختلال سلوک کودکی، در پیش بینی عود به مواد با حساسیت، ویژگی، پارامتر PPPو NPPبرای تمایز قائل شدن بین نتایج با مقادیر ۶۱%، ۸۵%، ۷۵% و ۷۴% بدست آمد.

تحلیل Ancova های اضافی نشان داد که اختلاف EEG بین گروه های متمایل به عود و متمایل به پاک ماندن تعامل دو مولفه پیش بیماری بین اختلال سلوک کودکی و والدین الکلی مرتبط است. افزایش فعالیت الکتروآنسافالوگرافیک FAST B در بیمارانی که عاقبت عود خواهند کرد. به علت عوامل پیش بیماری و بدکارکرد ی ظریف در مناطق فرونتال مغزی است.

مترجم:

بابک محمدزاده  فوق لیسانس روانشناسی بالینی

کاظم ستاری فوق لیسانس روانشناسی بالینی

درباره ی tabrizbehzisti

همچنین ببینید

پرسشنامه مهارتهای زندگی

            پرسشنامه وان – مرجع پرسشنامه ایران     پرسشنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *